Alhambra, kwiecień 2019 r.

DSC_0765all29

Jednym z najchętniej zwiedzanych zabytków Andaluzji, ale i całej Hiszpanii, jest Alhambra, położony w Granadzie warowny zespół pałacowy. Do wizyty w Czerwonej Warowni (nazwa obiektu pochodzi od arabskiego słowa al hamra, dosł. „czerwona” ) warto przygotować się z dużym wyprzedzeniem. Bilety wstępu są na określony dzień, a wstęp do Pałacu Nasrydów – najatrakcyjniejszej do odwiedzenia części Alhambry jest na daną godzinę. Zakupu dokonujemy najlepiej przez internet na oficjalnej stronie kompleksu pałacowego – wtedy jest najtaniej. Zamówienie warto złożyć najlepiej już wtedy gdy wiemy w jakim terminie znajdziemy się w Hiszpanii, na miejscu w dniu zwiedzania zakup jest to niemal niemożliwy, aczkolwiek zawsze jest grupa turystów, którzy rezygnują i w ten własnie sposób można ‚upolować’  bilety kilka dni przed planowanym wejściem . Warto mieć na uwadze, że części Alhambry są od siebie oddalone, to naprawdę duży ‚obiekt’ i spędzimy w nim na pewno kilka godzin.

DSC_0778alhambrap
Alhambra, widok z Generalife

 

Do zobaczenia jest twierdza Alcazaba, pałace z dziedzińcami i ogrodami (Pałac Nasrydów, Pałac Karola V) a także – nieco oddalone od nich – rezydencja i ogrody – Generalife .

DSC_0765dach
Alcazaba
DSC_0778_alcazaba
Alcazaba

Alhambra została zbudowana przez Maurów w XIII wieku (rozbudowywana do wieku XIV) , należała do emirów Granady aż do 1492 r. Wyczerpujących informacji można poszukać np. w przewodniku Pascala (tej dłuższej wersji) są tam opisane poszczególne części Alhrambry, dokładnie omówiono np.Pałac Nasrydów – jego piękne dziedzińce i historie ich kolejnych właścicieli i mieszkańców. Lekturę polecam przed zwiedzaniem.

Pałac Nasrydów składa się z komnat i dziedzińców wypełnionych ogrodami, stanowił prywatną przestrzeń sułtana i jego rodziny, miał również świadczyć o jego potędze.
W równym stopniu jak architekturą zachwyca właśnie piękną zielenią i kwiatami. A jakie są główne cechy ogrodów islamskich?

DSC_0765mirtow2
Dziedziniec Mirtów

W każdym z nich najważniejsza jest woda, to ona go tworzy, tak jest też na Dziedzińcu Mirtów – zbiornik wody działa tutaj jak lustro odbija niebo, gwiazdy i architekturę,po obu stronach są krużganki ,które pozwalają z tego miejsca podziwiać ogród. 

Dziedziniec Lwów był najważniejszym miejscem prywatnych komnat sułtana. Na środku znajduje się zbiornik z wodą w marmurze,otoczony rzeźbami lwów; wokół dziedzińca są nawiązujące do pustyni – 124 kolumny, które mają przypominać palmy na skraju oazy. 4 części dziedzińca – symbolizują 4 pory roku, 4 kanały z wodą w marmurowej ‚podłodze’ to 4 rzeki raju (mleko, miód, woda , wino) opisanego w Koranie. Dawniej każdą ćwierć wypełniały rośliny.

DSC_0745_zdjeciapionowe
Dziedziniec Lwów

 

DSC_0745_zdjeciapionowe3
Alhambra
DSC_0745_zdjeciapionoweweww
Pałac Nasrydów

Alhambra

Po drugiej stronie doliny stoi pałacyk z XIII w Generalife, wewnętrzny dziedziniec to piękny ogród wypełniony kwiatami, na środku jest zbiornik z woda i małymi fontannami.

Generalife
Generalife

Upłynęło 500 lat od zwycięstwa chrześcijan. Zespół pałacowy w przeciwieństwie wielu innych obiektów o wysokiej wartości architektonicznego/artystycznej jest pięknie zadbany i zachowany z szacunkiem dla kultury minionych właścicieli , wierzę, że będzie trwał przez kolejne setki lat.

DSC_0765widok
Widok z Alhambry

 

Dodaj komentarz